Ponad 120 osób z kilkunastu krajów świata wzięło udział w pierwszej edycji specjalistycznych warsztatów poświęconych tematyce niskiej migracji (LM) w druku opakowań i etykiet. Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę Mark Andy w jej warszawskim Centrum Technologicznym i było połączone z pierwszym, oficjalnym pokazem nowej maszyny fleksograficznej w jej ofercie – PRO Series. Partnerami spotkania były firmy: J.S. Hamilton – akredytowane laboratorium badawcze zajmujące się m.in. branżą opakowań, a także Siegwerk – producent farb graficznych, GEW – dostawca systemów utrwalania oraz UPM-Raflatac – producent podłoży m.in. do druku wąskowstęgowego. Uczestnicy wzięli udział w prezentacjach dedykowanych tematyce LM oraz w pokazach trzech maszyn Mark Andy, w tym – premierowej, reprezentującej nową linię rozwiązań fleksograficznych PRO Series. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zamykająca oba dni warsztatów sesja pytań i odpowiedzi.

„Wysoka frekwencja i duże zainteresowanie prezentacjami oraz aktywność naszych gości podczas wieńczącej je sesji Q&A potwierdzają rosnące znaczenie kwestii niskiej migracji w kontekście produkcji realizowanej przez wiele drukarń opakowaniowych i etykietowych – mówi Lena Chmielewska-Bontron, European Marketing Manager Mark Andy. – Dotyczy to zwłaszcza firm współpracujących z „wrażliwymi” w tym obszarze branżami np. spożywczą, kosmetyczną czy farmaceutyczną. Jako producent maszyn czujemy się odpowiedzialni nie tylko za dostarczanie najwyższej klasy sprzętu do produkcji etykiet i opakowań, ale też do upowszechniania wiedzy na temat zjawisk i problematyki, z jaką spotykają się nasi klienci. Stąd pomysł na warsztaty LM, który – jak się okazało – był trafiony”.

Przybyłych do warszawskiego Centrum Technologicznego Mark Andy gości witał Przemysław Polkowski – Country Manager Mark Andy Poland, który podkreślał, że m.in. za sprawą tego typu wydarzeń firma chce podkreślać swoją rolę jako partnera i doradcy firm działających w branży druku wąskowstęgowego: „Zgodnie z przyświecającym naszej działalności mottem Total Solutions Partner mamy Państwu do zaoferowania nie tylko najwyższej klasy maszyny, bazujące na konwencjonalnych i cyfrowych technikach drukowania, ale też sprzęt uzupełniający, oprogramowanie i materiały eksploatacyjne. Zarówno globalnie jak i lokalnie ściśle współpracujemy też z czołowymi dostawcami elementów wykorzystywanych w naszych maszynach, np. w kontekście systemów utrwalania, farb czy podłoży. Trzech z nich – GEW, Siegwerk i UPM-Raflatac – mamy dziś przyjemność gościć jako partnerów naszych warsztatów. Po raz pierwszy też witam gorąco jako naszego partnera firmę J.S. Hamilton, która od wielu lat wspiera zarówno drukarnie opakowaniowe i etykietowe, jak i producentów i właścicieli marek w zakresie szeroko rozumianych badań nad materiałami i gotowymi wydrukami, m.in. w kontekście ich zgodności z obecnymi przepisami”.

Low Migration – temat na czasie
Część konferencyjną warsztatów nt. LM otwierał Adam Fotek – ekspert ds. badań w firmie J.S. Hamilton. Zaprosił on uczestników spotkania m.in. na „wirtualny spacer” po przedsiębiorstwie i jego gdyńskim laboratorium, w którym – z myślą o warsztatach LM  – przebadane zostały trzy rodzaje opakowań. Testowano je pod kątem potencjalnej migracji cząsteczek z opakowania i aplikowanej na nie etykiety do znajdującej się w środku świeżej żywności.
Adam Fotek zapoznał uczestników z metodologią badań przeprowadzanych przez J.S. Hamilton w kontekście różnych rodzajów opakowań (np. tub, etykiet samoprzylepnych, shrink sleeve czy IML). Wymienił rodzaje migracji, ich działanie i potencjalny wpływ na artykuły spożywcze czy kosmetyczne. Przedstawił też metody testowania zadrukowanego laminatu: analizę sensoryczną, badania pod kątem migracji globalnej i specyficznej (w tym PAA oraz zadruku) a także zawartości metali ciężkich. Nie zabrakło omówienia specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego przez gdyńskie laboratorium – chromatografów gazowego i cieczowego. Wiele miejsca w prezentacji Adama Fotka zajęły aspekty prawne, będące w większości przypadków punktem wyjścia dla realizowanych badań i wystawianych na ich podstawie przez J.S. Hamilton raportów z badań. W tym miejscu Adam Fotek wymienił m.in. kluczowe w kontekście branży opakowaniowej i etykietowej regulacje prawne, zarówno ogólne, jak i szczegółowe.

Tematyka niskiej migracji była też punktem odniesienia dla prezentacji wygłoszonych przez dwóch innych partnerów warszawskiego spotkania. Marcus Greenbrook, International Sales Director w firmie GEW przedstawił systemy utrwalania, znajdujące zastosowanie we współczesnych maszynach drukujących, m.in. porównując ze sobą suszenie powietrzem z rozwiązaniami UV i UV LED. Zwrócił przy tym uwagę na te ostatnie, które – jak podkreślał – są szczególnie zalecane przy stosowaniu farb LM, a przy tym wpływają na energooszczędność produkcji. W kontekście warszawskiego spotkania podkreślano fakt, że GEW jest kluczowym dostawcą rozwiązań utrwalania do maszyn drukujących Mark Andy. Dotyczy to również wprowadzonej niedawno w nich tzw. opcji hybrydowej, tj. stosowania – w razie potrzeby – różnych technologii utrwalania farb.
Marc Larvor, Head of Technology Business Unit Narrow Web EMEA w firmie Siegwerk zaprezentował rodzaje rozwiązań niskomigracyjnych produkowanych przez firmę i dedykowanych produkcji opakowań i etykiet w technologii wąskowstęgowej. Wskazał też na obszary, w których produkcja z udziałem farb LM jest szczególnie istotna – tu wymienił m.in. opakowania spożywcze. W ofercie firmy Siegwerk znajduje się seria specjalistycznych produktów dedykowanych produkcji LM – SICURA Nutriflex. Poza farbami, składają się na nią także lakiery, primery, kleje i inne materiały eksploatacyjne.

PRO Series – nowa linia maszyn fleksograficznych w ofercie Mark Andy

Warszawskie warsztaty stały się okazją nie tylko do przybliżenia tematyki niskiej migracji, ale też do zaprezentowania – po raz pierwszy – maszyny fleksograficznej reprezentującej nową linię produktów Mark Andy. PRO Series to maszyna – jak podkreślał prowadzący premierową w skali świata prezentację sprzętu Łukasz Chruśliński, European Sales Manager w firmie Mark Andy – dedykowana stricte etykietom samoprzylepnym. „Bazuje ona na znanych z serii Performance czy Evolution serwonapędach, a jej cechą szczególną jest modułowość pozwalająca na rozbudowę o zespoły cyfrowe, bazujące na technice tonerowej. Oznacza to, że w miarę rosnących potrzeb drukarni może ona – po odpowiednim wzbogaceniu technologicznym – stać się użytkownikiem rozwiązania hybrydowego. Między zespoły fleksograficzne instalowany jest wówczas moduł tonerowy, a maszyna PRO Series staje się de facto rozwiązaniem hybrydowym Digital PRO Max. Mamy nadzieję, że jej elastyczność, kompaktowe wymiary, możliwość wzbogacenia o dodatkowe opcje uszlachetniania i wykańczania, a także zalety wynikające z personalizacji, spotkają się z dużym zainteresowaniem również drukarń z Polski. Na uwagę zasługuje fakt, że w maszynie PRO Series znajdują zastosowanie te same wałki aniloksowe, drukowe i cylindry magnetyczne, jakie stosujemy w seriach Performance Series i Evolution Series”.
Warto podkreślić, że to właśnie w naszym kraju instalowanych jest gros maszyn hybrydowych, dostarczanych przez Mark Andy w Europie. Rozwiązania te cieszą się szczególną popularnością w Polsce, nie tylko w skali naszego kontynentu, ale całego świata” – dodaje Łukasz Chruśliński.
W ślad za premierowym pokazem podczas warszawskich warsztatów, maszyna PRO Series będzie jedną z „gwiazd” stoiska Mark Andy podczas zbliżających się wrześniowych targów Labelexpo Europe w Brukseli. Nie zabraknie na nim też wspomnianych rozwiązań hybrydowych, w tym sztandarowego modelu Digital Series HD, który również został zaprezentowany podczas warsztatów. Trzecim demonstrowanym rozwiązaniem była maszyna fleksograficzna Evolution Series E5.

„Dzięki temu nasi goście mieli okazję zapoznać się z różnymi rozwiązaniami z naszej oferty, wykorzystującymi różne technologie drukowania – w Warszawie mamy bowiem też model tonerowy Digital Pro 3. Mamy nadzieję, że zarówno pokazy maszyn, jak też wszystkie prezentacje zachęcą kolejne drukarnie do podjęcia z nami współpracy, a naszych obecnych klientów utwierdzą w przekonaniu, że postawili na właściwą firmę. Dziękując wszystkim uczestnikom warsztatów, jak również naszym partnerom technologicznym, już dzisiaj zapraszamy na stoisko Mark Andy podczas targów Labelexpo Europe w Brukseli” – podsumowuje Lena Chmielewska-Bontron.

——————————————————————————

Dodatkowe informacje na temat firmy Mark Andy:

Lena Chmielewska, Mark Andy Poland Sp. z o.o.

Ul. Szyszkowa 35/37, 02-285 Warszawa

Tel. +48 882 177 803

E-mail: lena.chmielewska@markandy.com